Kdy je miminko připraveno k přijímání nemléčné stravy?
Kdy přikrmovat je otázka, která trápí všechny maminky. Většinou se přechází na nemléčnou stravu kolem 6. měsíce dítěte. Ale jak je to přesně s přikrmováním?
Přední zdravotnické instituce se v tomto ohledu mírně liší. Americká asociace pediatrů a Světová zdravotnická organizace doporučují v prvních šesti měsících dítě výhradně kojit a teprve poté přecházet na nemléčnou stravu. Na druhé straně, Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu (ESPGHAN) a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) radí začít s přikrmováním mezi 17. a 26. týdnem dítěte.
Upozornění: S nemléčnou stravou by se nemělo začínat před ukončením čtvrtého měsíce. V tomto stádiu ještě není trávicí systém miminka dostatečně vyvinutý na to, aby mohlo přijímat nemléčnou stravu.
Ztrácíte se v množství protichůdných informací ohledně toho, kdy začít a co dávat? Stáhněte si tento bezplatný manuál a zjistěte základní klíčové principy pro první příkrmy.
Věnujte pozornost signálům
Přechod na nemléčnou stravu závisí nejen na věku vašeho dítěte, ale také na jeho vývojových milnících a okolnostech. Proto kromě věku sledujte také další signály, které vám pomohou lépe rozhodnout, kdy je správný čas.
Patří sem například:
- Dítě již dokáže sedět samo nebo s oporou
- Má stabilní kontrolu nad hlavičkou
- Pokud se mu dostane něco do úst, nevyplivne to hned jazykem ven
- Snaží se uchopit jídlo, nebo předměty a dává si je do úst
- Projevuje zájem o jídlo, sleduje jak ostatní jedí, otevírá ústa, když vás vidí jíst
1. Schopnost sedět je důležitá,
…aby mohlo dítě vidět své jídlo, uchopit ho a bezpečně žvýkat a polykat. Pokud vaše dítě ještě není schopno úplně se posadit, můžete jej umístit na dětskou podpůrnou židli nebo jej posadit na klín.
Ujistěte se, že vysoká židle má oporu na nohy, a dítě může v ní bezpečně sedět (není vhodné židli sklánět dozadu kvůli riziku udušení).
Opěrky pro nohy hrají klíčovou roli u dětských vysokých židlí. Jakmile je vaše dítě dostatečně silné, aby mohlo sedět na vysoké židli, je třeba zajistit, že jeho nohy budou řádně podepřeny. Toto opatření pomáhá miminku cítit se na židli stabilněji a zároveň budovat sebevědomí. Pokud je opěrka na nohy židle pro dítě příliš vysoko, můžete si pomoci knihami nebo prázdnou krabicí, které vyplní prostor mezi nohama dítěte a opěrkou na nohy židle.
2. Aby miminko mohlo bezpečně jíst,
je klíčové, aby dokázalo udržet hlavu stabilně. Tuto schopnost většinou získává kolem 4. měsíce svého života.
3. Reflexy,
které jsou u dítěte přítomny v různých fázích vývoje, mohou usnadňovat či naopak komplikovat zavádění různých typů potravin. Novorozenec má hledací reflex (spojený s otáčením hlavy a otevřením úst), sací reflex a polykací reflex. Pokud dáme malému kojenci sousto jídla, vytlačí ho jazykem ven. Tento reflex ale postupně mizí v průběhu 4.-6. měsíce. Teprve pak může dítě posunout tužší potravu v ústech dozadu a spolknout ji.
Podle věku miminko přijímá a zpracovává potravu sáním, žmouláním a žvýkáním. Kolem 5. měsíce se poprvé objevují pohyby dolní čelisti (takzvané žmoulání). Schopnost žvýkat a rozkousat vláknité potraviny (například maso, některé druhy zeleniny či ovoce) se objevuje až mezi 12. a 18. měsícem.
4. Když vaše dítě začne uchopovat předměty
rozvíjí klíčovou dovednost, kterou bude moci využít při jídle. Jakmile si začne dávat předměty do úst, je na cestě k tomu, aby tuto dovednost využilo i při konzumaci jídla.